مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، با هدف توسعه گفتمان علمی، تبادل اندیشه‌ها، اشتراک دانش و انتقال تجارب موفق در حوزه مدیریت شهری، سالیانه جشنواره بین‌المللی پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری (مجمع شهری تهران) را برگزار می‌کند. رویدادی که در طول بیش از یک دهه برگزاری، از سطح شهرداری تهران به سطح ملی و بین‌المللی ارتقاء یافته و تلاش نموده است بستری را به منظور هم‌اندیشی جامعه علمی و دانشگاهی برای حل چالش‌های شهری فراهم آورد.

سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز با هدف ارزش‌گذاری به جایگاه پژوهش و آموزش در شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، تقدیر از متصدیان حوزه‌‌های پژوهش، آموزش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری و روستایی، شناسایی،‌ معرفی و ارائه یافته‌های مطالعات انجام شده در این حوزه و ارتقای سطح فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی از سال 1382 تاکنون، اقدام به برگزاری "جشنواره‌ پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستائی" نموده است. مدعوین این جشنواره‌، معاونان امور عمرانی، مدیران و کارشناسان دفاتر امور شهری، روستایی و فنی استانداری­‌ها به‌ویژه کارشناسان مسئول امور پژوهش و آموزش استانداری‌ها، شهرداران و دهیاران منتخب استانداری‌ها،‌ اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز علمی، مدیران و کارشناسان وزارت کشور و سازمان می‌باشند. این سازمان طی سال‌های گذشته موفق به برگزاری 9 جشنواره گردیده و یازدهمین جشنواره را با هدف تقدیر از برترین‌های پژوهش، آموزش و نوآوری و انتقال تجارب و طرح‌های موفق در حوزه مدیریت شهری و روستایی و نهادینه کردن فرهنگ پژوهش و آموزش و نیل به آرمان مدیریت دانش‌محور شهرها و روستاها برگزار می‌کند.

شانزدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری (مجمع شهری تهران) به‌صورت مشترک و همگام با یازدهمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستائی با رویکرد “عدالت شهری و روستائی”  در آذرماه سال 1403 برگزار می‌شود. این رویداد مشترک، با حضور نهادها، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقات و نوآوری شهری، شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و انجمن‌های علمی، با هدف بهره‌برداری از آخرین تولیدات علمی و راهکارهای خلاقانه در حل چالش‌های شهری برنامه‌ریزی شده است.